מרקטינג

5 דברים שלמדתי על אונליין מרקטינג

בשנת 2012, בעודי מנהל עמודים פייסבוק למותגי שוליים בעידן ללא עמודים עסקיים (פרופילים), פנה אליי חבר מתחום האופליין שהריץ קמפיין אופליין לשירות של חברת אסתטיקה מובילה: “קניתי לקמפיין מספר טלפון ייעודי ושמתי אותו על הפרסום בשלטי חוצות ובאוטובוסים, על כל פנייה שהמוקדנית שלי מקבלת ומתעדת את השם והטלפון של מי שמתקשר אני מקבל X שקלים מהחברה, אני חייב שתנסה את הקמפיין הזה גם במערכת הפרסום של פייסבוק”

 

פתחתי צייר (כן, צייר) ועיצבתי, אם אפשר לקרוא לזה ככה, דף נחיתה למובייל ולדסקטופ, קראתי מדריך שהסביר איך לקודד את הדף כך שאם מישהו ימלא את הטופס שבו – אני אקבל מייל עם כל הפרטים. העלתי את הדף לאחסון בסיסי כלשהו והלבשתי עליו דומיין שקניתי. לקחו לי שעות להבין איך לעשות את זה (מדריכים), שלא לדבר על התאמת גרסאות מובייל ודסקטופ בשני קישורים שונים (הדור הלא רספונסיבי), אבל בסוף זה עבד והעליתי את הדף לאוויר.

 

באותו הצייר בדיוק הכנתי שתי מודעות בגודל 1200X628 שסיפרו על מבצע שקר-כלשהו והניעו להשארת פרטים והעליתי קמפיין פייסבוק ראשון בחיי כשאני מטרגט את כל הנשים במדינת ישראל, הפרדתי סט למובייל ולדסקטופ.

 

הדלקתי את הקמפיין בתקציב יומי של 100 שקלים וישבתי מול המסך לרפרש את האימייל ומנהל המודעות כאילו אין מחר, 

באיזשהו שלב שהבנתי שאין תזוזה משמעותית והחלטתי להתנתק ממנהל המודעות לכמה שעות. פתאום, המייל התחיל לצפצף באותו רגע החלטתי שזה מה שאני רוצה לעשות כל החיים.

 

לגייס לקוחות לחברות ועסקים, ולמרות שתחום ה Martech – Marketing Technologies לא היה קיים בכלל הבנתי שלא הייתי יכול לעשות את זה בלי המרובע הקדוש במרקטינג:

אם אחד מהארבעה חסר – אי אפשר לעשות מרקטינג, ומאז ועד היום דאגתי לפתח את עצמי ואת הצוות שלי בארבעת הורטיקלים האלה וזה מה שתמיד נתן לנו את היתרון לעשות מרקטינג טוב יותר.

ואלו הדברים המרכזיים שלמדתי:


 תקדישו זמן לאוטומציות 

אוטומציה

היום לא צריך להיות מפתח כדי לחבר בין שירותים שונים ולהקל על תהליכי עבודה וזרימת מידע. החיים שלי השתנו כשהכרתי את Zapier, ופי שתיים כשהכרתי את Integromat. כל הכלים שהסוכנות שלי משתמשת בהם מציעים אינטגרציה מובנית עם אחת מהמערכות הנ"ל, ואלו שלא – יציעו webhook ו/או API כאלטרנטיבה.

 

למה זה טוב?

 

ניתן להעביר מידע משירות לשירות ולייצר מערכי אוטומציה עוצמתיים ואפקטיבים, הכל באמצעות ממשקים מאוד אינטואטיבים –  drag&drop  הכל על בסיס תורת IF < THEN , TRIGGER & ACTION, מאוד פשוט לקלוט.

אז במקום שתכנסו פעם בשבוע להפיק את הדו"ח הזה שאתם צריכים, תדאגו לתזמן אותו באוטומציה ולחסוך לכם זמן יקר.

 

תשתמשו במוצרי מדף

דוגמא: קיבלתם X לידים לעצמכם, התלהבתם והחלטתם שהגיע הזמן לנהל אותם במערכת כלשהי, אחלה, אל תרוצו לפתח CRM, תשלמו X דולר פר משתמש ותהנו ממערכת עם תמיכה, שירות, עדכונים וכו'… אם מישהו אחר כבר בנה את זה, תשתמשו בזה. אני ממליץ תמיד לשלם כמה דולרים יותר וללכת על המוצר הטוב ביותר בקטגוריה שלו שיתאים לצרכים שלכם אל תתפתו לגרסאות עם פיצ׳רים לא נחוצים, תשקיע  במוצרים מוצלחים שהוכיחו את עצמם, כי מה שעושים בזול – עולה בסוף ביוקר.

 

 אין קמפיין גרוע, יש לימוד 

ללמוד מכל קמפיין

אני זוכר ימים שבהם ששרפתי תקציבים של 4 ספרות מבלי להביא תוצאה אחת, ההפסד הכספי ביאס אותי, אבל זה היה שכר הלימוד שלי ומשם למדתי לפעמים הבאות.

 

קמפיין, ולא משנה באיזה פלטפורמה – הוא עולם של ניסוי וטעייה, יש ריבוי פרמטרים שאי אפשר באמת לבחון באופן פרטני (אפשר, אם יש לכם תקציב בלתי מוגבל), אז צריך לצלול מהמאקרו למיקרו ולא להיפך, לבחון את הנחות היסוד הכלליות שמנחות אותנו ומשם לרדת לרזולוציות הכי נמוכות, זה תהליך ארוך שבסופו תגיעו לקונפיגורציית הקמפיין האופטימלית ולא פחות חשוב מזה – תדעו מה לא לעשות.

 

על איך עושים אופטימיזציה נכונה לסוגים שונים של קמפיינים, מקרים ותגובות – נדבר בהרחבה בעתיד כאן בבלוג.

 

תשקיעו בטראקינג

מעקב איכותי אחרי כל החלקים במשפך השיווק שלכם הוא חובה ולא רשות. מרמת המודעה, ועד לרמת ביצוע הפעולה הנדרשת באתר עצמו.

 

תגדירו בנכס הדיגיטלי שלכם את החלקים שאחריהם אתם מעוניינים לעקוב ואותם אתם רוצים למדוד, תשקיעו זמן בהטמעה נכונה של כלי מעקב על ביצועי הפרסום שלכם ותגלו עולם שלם חדש ומרתק שיתן לכם תובנות נוספות – הם אלו שיקבעו בסוף מה עובד ומה לא, איפה יש צווארי בקבוק, איפה יש הפסד, ואיפה ה sweetspots וההזדמנויות ששווה להתמקד בהן ולגדול מהן.

 

נכס דיגיטלי זה נדל”ן לכל דבר

תחזוקת נכס דיגיטלי

יש לו תשתיות, טכנולוגיות, לוקיישן, מבקרים, אבטחה, נראות, מוניטין – כל אלה יחד מייצרים לו גם שווי.

תקדישו זמן לבניית נכסים דיגיטליים יציבים וסוליידים, וזה לא משנה אם הנכס הדיגטלי הוא עמוד פייסבוק, רשימת דיוור, או אתר תוכן.

גם כאן יש חשיבות אדירה לאיך שאתם מניחים את התשתיות וכמו שקשה להחליף אינסטלציה לבית שכבר נבנה, ככה גם בדיגיטל. תזכרו שנכסים דיגיטלים יכולים להפיק רווחים במגון שיטות ויכולים להוות מקור הכנסה יציב – כל עוד הנכס הוא יציב.

 

בחרתי במקצוע ה Full-Stack Marketer כשגיליתי שכשמרכיבים את 4 היסודות האלה אף אחד לא יכול לעצור אותי מלגייס לקוחות לכל חברה, בכל תחום או שפה.

בעולם שבו כל ילד עם מקלדת וחיבור לרשת קורא לעצמו משרד פרסום וגם תופס שטחי פרסום  – אנחנו כבר רואים יותר ויותר חברות שמקדישות זמן ללמידה והטמעה של טכנולוגיות שקשורות בפרסום לא פחות מההתעסקות בפן הפרסומי-קריאטיבי עצמו – כדי לייצר לעצמן בידול ויתרון.